A JELENLEGI HELYZET ÁTTEKINTÉSE
Az elmúlt néhány évtizedben tapasztalt igen szélsőséges meteorológiai és hidrológiai események a klímaváltozás jelének is tekinthetők. Az előrejelzések alapján fel kell készülni az elhúzódó és egyre gyakoribbá váló vízhiányra. A fokozódó vízigények kielégítésére alkalmas fejlesztési lehetőség, a vízvisszatartás műszaki infrastruktúrájának fejlesztése mellett, a nagyobb vízkészlettel rendelkező vízfolyásokból történő átvezetés.
Debrecen és környéke vízellátásának fejlesztésére, illetve a vizek térségben tartására irányuló törekvések évtizedekre nyúlnak vissza. Ennek egyik legjelentősebb állomása a Keleti-főcsatorna megépítése volt (átadása: 1956. július 14.), amely a Tisza vizét, ha nem is Debrecenbe, de elérhető közelségbe (18-20 km) hozta. A Keleti-főcsatorna azonban a Hortobágy és a Hajdúhát között futva lényegesen alacsonyabb tengerszint feletti magasságon épült meg, mint amelyen Debrecen fekszik, emiatt a szükséges vizet gravitációs úton nem lehet oda eljuttatni.
A ’70-es évek elején felmerült a Hajdúhátsági Többcélú Vízgazdálkodási Rendszer (HTVR) kiépítésének gondolata, melyet három ütemben terveztek megépíteni. 1977-ben el is indult az első ütem, de a projektet gazdasági okok miatt a ’80-as években leállították. Az elmaradt műszaki beavatkozások hátrányait célozza felszámolni a CIVAQUA program, melynek feladata a HTVR továbbfejlesztése, ugyanakkor az eredeti elképzelésekhez képest az utóbbi évek megváltozott igényeinek megfelelően részben módosult, kibővült tartalommal.
FEJLESZTÉSI TERVEK
A CIVAQUA olyan térségi fejlesztést jelent, amely egyszerre biztosítja a természetvédelem, a vízgazdálkodás igényeinek, és a lakosság idegenforgalmi, sport és rekreációs elvárásainak kielégítését és fejlesztését.
A projekt megvalósulása esetén annak jótékony hatása jelentkezik:
A PROJEKT AZ ALÁBBI PROJEKTELEMEK RÉSZLEGES VAGY TELJES ELŐKÉSZÍTÉSÉT FOGLALJA MAGÁBA
Az előkészítés során a projektelemek esetében szükséges geodéziai felmérés, talajmechanikai vizsgálat és szakvéleményezés, a környezetvédelmi engedélyezési dokumentáció (EVD, KHT), valamint az örökségvédelmi és lőszermentesítési dokumentáció elkészítése történik meg. Koncepciótervben megvizsgálják a Nagyerdő vízpótlásának lehetőségeit. Az 1-11., a 13-15., a 17-20. és a 25. sorokon szereplő létesítmények esetében emellett részletes engedélyes és tender szintű tervezés, valamint a tervezés során kialakuló, a majdani fejlesztéssel érintett területekhez kapcsolódó területszerzés előkészítése is megvalósul.
A PROJEKT JELLEMZŐ ADATAI
Kedvezményezett neve: Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (TIVIZIG) konzorciuma
Projekt címe: Hajdúhátság vízgazdálkodásának fejlesztése – CIVAQUA program (projekt-előkészítés)
Projekt azonosító száma: KEHOP-1.3.0-15-2021-00025
Szerződött támogatási összeg: 500 000 000 Ft
Támogatás intenzitása: 100 %
Projekt kezdő időpontja: 2021. 02. 01.
A projekt fizikai befejezésének tervezett határideje: 2023.11.30.
CIVAQUA II a előkészítés helyszínrajz
CIVAQUA II b tervezés helyszínrajz